Módszereim

Sokféle pszichoterápiás módszer létezik, de mindegyikben közös, hogy az eredményesség elengedhetetlen feltétele a kliens saját motivációja. Ha személy szerint nem érzi, hogy lenne olyan érzése, gondolata, viselkedése, ami szenvedést okoz Önnek annyira, hogy emiatt hajlandó erőfeszítést tenni a változásért, akkor hiába „küldi" pszichológushoz ismerőse, rokona, orvosa, a pszichoterápia nem fogja meghozni a kívánt eredményt. A pszichoterápia ugyanis a kliens aktív részvételére épül: akkor hatékony, ha Ön igazán jelen van a terápiás helyzetben, nyitott a terapeuta kérdéseire, közel engedi magához azokat az érzéseket, gondolatokat, amelyek az ülés során felmerülnek Önben. Ez az aktív részvétel nem könnyű, a pszichoterápia természetes velejárója, hogy érzelmileg felkavar bennünket, hiszen sokszor jelentős, nehéz kérdéseket vet fel önmagunkkal vagy az életünkkel kapcsolatban – ez a felkavarodás, a régi, megszokott reakciók fellazulása azonban lehetőséget teremt a kívánt változás számára.

A terápia során közelebb kerülhetünk belső világunkhoz, szorongásainkhoz, félelmeinkhez. Ezeket felismerve, tudatosítva a jelenben észlelt elakadásokat, tüneteket megérthetjük, a feldolgozás által pedig megszüntethetjük. Gyakori, hogy a terápia különböző szakaszaiban különböző módszerekre, szemléleti irányokra van szükség a változás eléréséhez.

Általában nem időhatáros terápiát végzek, azaz gyakran az ülések számát előre a probléma alapján, hozzávetőlegesen határozzuk meg.

Az általam használt módszerek, irányzatok:

  • Életvezetési tanácsadás
  • Pszichoanalitikusan orientált pszichoterápia (feltáró, támogató)
  • Pszichodinamikus szemlélet
  • KIP
  • Autogén tréning
  • EMDR (szupervízióval)
  • Kognitív pszichoterápiás technikák