Mikor érdemes/szükséges gyógyszert szedni?

Mára már szélesebb körben is kezd ismertté válni, hogy a pánikbetegségnek, depressziónak, szorongásoknak, alvászavaroknak, fóbiáknak, a skizofréniának hatékony, speciális gyógyszerei vannak. Talán kevésbé ismert, hogy több belgyógyászati betegség, illetve testi tünet esetében is pszichiátriai gyógyszerek hozhatnak enyhülést: például visszatérő hasmenés, irritábilis bélszindróma, szédülés, tartós, gyakori fejfájás, labilis, nehezen beállítható vérnyomás, viszketés, indokolatlan izzadékonyság.

Hogy ezekben az esetekben szükséges-e a gyógyszer, azt a tünetek súlyossága vagy gyakorisága, a szenvedés elviselhetőségének mértéke, a mindennapi életvitel fenntarthatósága, a gyógyuláshoz rendelkezésre álló idő, stb. határozzák meg, s ez egyénenként mindenkinél más és más.

Ha a pszichés problémák elérték azt a súlyosságot, hogy biológiai szintű beavatkozás (gyógyszerszedés) szükséges, a gyógyszeres kezelést pszichiáter szakorvos végi. A megfelelő gyógyszerek kiválasztása és beállítása mellett azonban a legtöbb esetben szükséges lehet pszichoterápia is, hogy a tünetek kialakulásához vezető pszichés problémát segítsen megoldani.

Érdemes tájékozódni, hogy a választott pszichiáternek van-e valamilyen módszerben pszichoterápiás képzettsége, mivel ezt a pszichiátriai szakvizsga nem tartalmazza. Viszonylag kevés pszichiáter vállal egyidejűleg gyógyszeres és pszichoterápiás kezelést is.

Amikor lelkileg összezavarodottak vagyunk, a pszichoterápia segíthet átalakítani a helyzetet olyan újrakezdéssé, ahol változtatva önmagunkon, választásaink többé nem ugyanolyan zsákutcákba visznek.

Mindez saját lelki működésünk megértésén keresztül vezet.

A jó terapeuta, képes páciense lelkét úgy megerősíteni, hogy az az őt ért csapások, problémák, bizonytalanságok mellett felül tudjon emelkedni az önmagába nézés sokszor nehéz élményén is.