Pszichoszomatikus betegségek
Pszichoszomatikus betegségeknek azokat a betegségeket nevezzük, amelyek - bár szervi betegségek-, de kialakulásában rendkívül nagy szerepet játszik a lelkiállapot. A test és a lélek szorosan összefügg egymással, és ha a lélek sérül, az óhatatlanul kihat a testi egészségre is. Egy új tudományág, a pszicho-neuro-immunológia épp ezt a kérdést kutatja, és már teljesen bizonyított, hogy szoros kapcsolat van a lelki egészség és az immunrendszer között. A psziché szomatizációja azt jelenti, hogy valamilyen intenzív érzelem, vagy megterhelő élmény feszültsége testivé, testi tünetté vált. Mivel gyökere lelki eredetű, ezért a pszichés betegségek körébe tartozik.
Néhány gyakori panasz pl.:
Torokszorítás: Nagyon gyakori panasz, szervi alapja általában nincs. A szorongás okozza. A súlyossága változó, de olyan állapotot is okozhat, hogy a nyelés nehézzé, szilárd étel lenyelése alig kivitelezhetővé válik. Először szakorvossal kell ellenőriztetni, nincs-e szervi ok, tényleg pszichoszomatikus tünetről van-e szó. Ha igen, a szorongás megszűnésével a probléma automatikusan rendeződik.
Gyomorproblémák: A gyomor hamar jelzi a lelki problémákat. Sok ember érez égő érzést, fájdalmat gyomortájon, refluxos tüneteket. Tartós feszültség esetén a gyomorfájdalmak rendszeressé válhatnak. A gyomorfekély a klasszikus pszichoszomatikus betegségek közé tartozik. A gyomor rendkívül érzékeny a stresszhatásokra, a legkisebb feszültség, szorongás is gyomortáji égő érzést, refluxot tud okozni.
Hipochondria: Épp az a betegség, hogy nincs betegség, miközben úgy tűnik, hogy van. A hipochonder bármilyen betegségről hall, kényszeresen vizsgálni kezdi magát, nem szenved-e abban a betegségben, és általában talál is gyanús tüneteket. Mardossa a kétség, hogy beteg, vagy sem. A kicsi problémákat hajlamos irreálisan felnagyítani. Az internet nem tesz jót a hipochondereknek, mivel idejük nagy részét tüneteik keresgélésével tölti, amitől tovább romlik az állapotuk. Nagyon erős szorongással, gyakran halálfélelemmel jár.